Brăila
15 mai, 2024

Eșec dur pentu CSM București! Adi Vasile: „Totul stă în mâinile noastre”

Publicat: 29/04/2024, 06:23

CSM Bucureşti a fost întrecută duminică, pe teren propriu, de formaţia Metz Handball, scor 27-24 (15-14), în manşa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Returul acestei faze a competiției va avea loc în 4 mai, pentru un loc la Turneul Final Four.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Neagu 9 goluri, Ostergaard 4, Arntzen 3, Kobylinska 3, pentru CSM, respectiv Valentini 7, Jorgensen 7, Bouktit 7, pentru Metz.

În sferturile de finală s-au mai jucat partidele partidele dintre FTC Budapesta – Team Esbjerg (25-26 în tur), Vipers – Gyor (23-30) şi SG BBM Bietigheim – Odense (30-26).

„Am avut 4 partide în 8 zile împotriva unor adversari puternici, e normal să existe o lipsă de prospețime, nu neapărat oboseală. Cele de la Metz au făcut un meci foarte bun, au știut să speculeze, dar au avut și puțină șansă în momentele în care mingile au sărit la ele.

Totul stă în mâinile noastre, o să mergem acolo și o să ne jucăm șansa”, a

CSM București excelent pe plan intern, slab în Europa

CSM București se poate mândri cu faptul că merge excelent pe plan intern. Cristina Neagu și compania au câștigat Cupa României, după ce au învins-o pe Dunărea Brăila în finală, scor 32-27 pe 21 aprilie. De asemenea, în ultima partidă din campionat, pe 24 aprilie, contra celor de la Râmnicu Vâlcea, handbalistele de la CSM București au câștigat fără emoții, scor 41-34. În Liga Națională, CSM București conduce clasamentul cu un avans de 7 puncte față de principala urmăritoare, Rapid.

De partea cealaltă, situația stă similar și pentru Metz, care pe 30 martie s-a calificat în finala Cupei Franței, după ce a învins-o pe Brest Bretagne cu 35-29 în semifinale.

Meciul din Sala Polivalentă a fost arbitrat de bulgarii Gheorghi Doicinov şi Iulian Goreţov, iar delegaţi EHF au fost slovaca Zuzana Fuleova şi spaniolul Vicente Breto Leon.